Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

hirsizlik

Giriş
 
ASAYİŞİNİZ HAKKINDA ÖNERİLERİMİZ
 
 
Adli Olaylar Karşısında Takip Edeceğiniz Yol ve Yöntemler
    - Tedbir Alın!

    - Hiçbir Şeye Dokunmayın!

    - 155 Polis İmdat Hattını Arayınız!

    - Karakola Giderek Müracaatta Bulunun!

    - Olayın Ve Gelişmelerin Takipçisi Olun!
 
Hırsızlıkla Mücadelede Alınacak Tedbirler:
   BİLİNEN HIRSIZLIK ÇEŞİTLERİ

   Yankesicilik: Belediye ve özel halk otobüslerinde, otogar, tren garı havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında dalgınlığınızdan istifadeyle bir ve birden fazla kişi tarafından ceplerinizden veya çantanızdan paralarınızın çalınması olayıdır.


   Tırnakçılık: Para bozdurmak için başvuran ve genellikle turist rolü yapan kişilerin kasanızdan veya tezgah üzerine çıkarttığınız paraların içerisinden karıştırmak suretiyle dalgınlığınızdan istifade ederek bir miktar para çalma olayıdır.

   Muslukçuluk: Cami şadırvanlarında abdest alınırken askıya asılan elbiselerin ceplerinden para çalma olayına 'muslukçuluk' denir.

   Falcılık: Çeşitli ihtiyaç beyanıyla ikametgahınıza ihtiyaç gidermek için gelen bazı bayanların sizin zaaflarınızdan faydalanarak , falınıza bakmak istemesi, falınızın daha iyi çıkabilmesi için mücevherlerinizi kullanmak istemesi ve sizin dalgınlığınızdan istifade ederek bu altınlarınızı çalması olayıdır. 

   Dolandırıcılık: Sizin saflığınızdan istifade edilerek hile ve desiseyle para ve eşyalarınızın alınması olayı dolandırıcılıktır.

   Banka, postane ve vergi dairelerine para yatırmanıza yardımcı olacağını söyleyip parayı elinizden alan, sizi de pul almak için yanından uzaklaştırmak isteyen kötü niyetli kişiye güvenmeyin.

   Emekliler; bankadan ikramiyelerini aldıktan sonra yanlarına gelen ve bankada görevli olduğunu, yanlış ödeme yapıldığını, paranın eksik kalan kısmını ödemesi için bankaya gelinmesini isteyen ve kendilerini pul alma bahanesiyle uzaklaştırmaya çalışan şahıs veya şahıslara inanmamalıdırlar.

   Dükkanınıza gelerek bozuk para ihtiyacınızın olup olmadığını soran kişilere inanmayın. Ayrıca, doktor olduğunu söyleyerek size ücretsiz tedavi öneren ve buna karşılık bir miktar para isteyen kişilere inanmayın.

   Gümrük Muhafaza Memuru kisvesiyle gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaat eden şahıslara inanmayın.

   Alınacak Basit Ama Etkili Önlemler

   Evlerinizin birinci, ikinci kat balkon ve pencerelerinin kilitlerinin sağlam ve demir olmasına,
Kapılarda çift kilit bulundurup geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri takılmasına,
Evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lambanın yanık kalmasına, Apartman kapılarının muntazam ve sağlam olması, gerektiğinde zil tertibatı takılması,
Apartman yöneticisi tarafından apartmanın kapıcısının dikkati çekilerek apartmana giren yabancı şahısların takip edilmesi, Sokak lambalarının yanık vaziyette tutulmasına, İşyerinizin kapılarına sağlam kilit takılmasına ve camlarının demirli kepenkler ile muhafaza altına alınmasına, Mahallenizdeki şüpheli şahısları her an 155 numaralı telefona ihbarda bulunmaya,
İşe alacağınız şahıslar hakkında ön bilgi sahibi olmak için geçmişleri hakkında bilgi toplamaya, herhangi bir olay vukuunda en yakın bölge karakoluna bilgi vererek görevli isteyip, olay yerinin incelenmesinin sağlanmasına, görevliler olay yerini tetkik edinceye kadar olay yerinin muhafaza altına alınmasına özen gösterin.

   Otolarınızı herhangi bir nedenden dolayı park etmek zorunda kaldığınızda aşağıdaki önlemlere uymaya çalışın. Basit gibi görünen önlemlerin; kazançlarınızın başkaları tarafından çalınmamasında çok etkili önlemler olduğunu göreceksiniz.

   Oto park edildiğinde, oto içerisinde ehliyet, ruhsat, para ve kıymetli evrak bulundurulmamalı,
Otoların ön ve arka bölümlerinde dışarıdan bakınca ilgi çekici eşyalar bulundurulmamalı,
Otolara hırsızlık olaylarına karşı bir önlem olarak alarm tertibatı taktırmalı
Konut Güvenliği İçin Tedbirler:
   Mekanik Yönden:

   Yapılış itibariyle tek tek, arka arkaya dizilmiş bir şekilde bulunan evlerde, mekanik mi yoksa alarm tertibatımı kullanılacak, buna bilinçli bir şekilde karar verilmelidir.
   Öncelikle evin açılabilecek yerleri;kapı pencere, bodrum penceresi çatı aralıkları, balkon-teras ve garaj kapıları vb. gibi yerler masraftan kaçınmayıp demir koruyucularla korunmalıdır. Sadece zemindeki kapı veya pencereleri kapayıp da üst kattakileri kapatmamak mantıksızlık olur. Kolay bir şekilde merdiven temin edilerek buralardan evlere girebilir. Bu sebeple buralar da korunmalıdır.

   Kapı Bölümü:

   Birçok hırsız kapıyı kullanarak eve girer. Bu durumlarda balkon sürgüleri, çok sayıda kilit ya da güvenli sağlam kapılar tavsiye edilir. Balkon ve teras kapıları kilitlenebilen bir sisteme sahip olmalıdır. Daha çok güvenliği ise, kilitler ya da çok sayıda kilitler ile sağlam kapılar sağlar.

   Pencere Bölümü:

   Pencereler, iteklemelere karşı ek kilitlerle kilitlenebilen kollarla veya çok sayıda kilitlerle korunabilir. Daha çok güvenli olmasını istiyorsanız en az 19 mm kalınlığında ve 12x12 cm aralığında bitişik yerleri kaynaklı ve duvara en az 10 cm girmiş olan parmaklıklar kullanınız. Eğer cam kullanılırsa, kırılmaya müsait olmayan camlar kullanılmalı ve uçları betona girecek şekilde ayarlanmalıdır. Kesişen uçlara kaynak yapılmalıdır.

   Diğer bir imkan ise kırılmayan camların kullanılmasıdır. Bu arada pencerelerde de bir çok kilit ya da ek kilit kullanmalıdır. Özel naylonlar ise, kısa bir süre için de olsa girişleri önlemektedir. Yapılması çok kolay ve ucuzdur.

   Bodrum pencereleri demir parmaklıklara kapatılmalıdır. Bodrum parmaklıklarının boşlukları sık bir şekilde, sağlam içi dolu, paslanmayan bir tür madenden ve soygunlara karşı sağlam olmalıdır.

   Kasalar:

   Kasalarda mutlaka çok kullandığınız eşyaları muhafaza ediniz. Pahalı mücevherat, çok miktarda nakit para önemli evraklar bankalardaki kasalarda muhafaza edilmeli. Ev için kullanılacak kasalardan duvar ya da yer kasaları tavsiye edilmektedir. Evinizden herhangi bir nedenle ayrılmanız durumunda mutlaka anahtarlarınızı yanınıza alınız. Şifreli bir kasa kullanıyorsanız şifrenizi her hangi bir yere not etmeyiniz. Eğer duvara gömülü kasaların kullanımı mümkün değilse, aynı şekilde yere gömülü olarak yerleştirilebilen ağaçtan kasa da kullanabilirsiniz. İsteğinize uygun bir kasayı piyasadan temin etmeniz mümkündür.

   Davranışlara Yönelik Önlemler:

   Alarm tertibatları, sürgülü kilitler yada zorlamaya dayanıklı kapılar vb mülkünü korur, bu da çok önemlidir. Böylece bir çok dertten ve masraftan kurtulursunuz.
   Önemli olan, yokluğunuzu belli etmemenizdir Tatilde olduğunuz zamanlar, evinizin posta kutusuna gelen mektupları ve reklam kağıtlarını tanıdıklarınıza aldırtmalısınız.
   Evdeki yokluğunuzdan dolayı hiçbir surette kapınıza not yazmayınız. Evde daima birisi varmış hissini verecek şeyler yapınız. Evinizde tele sekreterli telefon kullanınız ve yokluğunuzu belirtmemek için mesaj bırakınız (mesela; arayan şahsın size kısa bir süre için ulaşamayacağını belirtiniz).

   Komşuluk yardımlaşması ile soygunların önüne geçilebilir:

   Güvenebileceğiniz bir komşunuz sizin evde bulunduğunuzu göstermeye çalışmalı. Kendisi belirli zamanlarda evinizdeki ışıkları yakabilir veya zaman ayarlı olarak yanan lambalar kullanabilirsiniz. Arada sırada komşunuzun evini kollamak da bir önlemdir.
Aynı zamanda yabancılara merdiven aralığında gözetlemek de bir önlemdir. Böyle kişilerle karşılaşırsanız kime gitmek istediklerini veya onlara yardımcı olup olmayacağınızı sorunuz. Şüpheli durumlarda yaptığınız gözlemlere ya da bir alarmın çalışması durumunda mümkün olduğu kadar kısa bir sürede komşunuzu arayınız ve durumu açıklamaya çalışınız. Belli bir yanlışlık sonucu alarm çalmış olabilir.
Bir zanlıyı ya da şüpheliyi kendiniz yakalamaya çalışmayınız. Sizin dikkat edeceğiniz hususlar elbisesi boyu, saç rengi gibi göze çarpan özellikleri, kaçış yönü ve özellikle de kaçtıkları araçların markası elde ettiğiniz bilgileri hemen polise aktarınız.

   Tekniğin doğru olarak kullanılması:

   Dış aydınlatma mümkün olduğu kadar her yeri aydınlatmalıdır. Size tavsiyemiz devamlı olarak yanan bir ışık kullanmanızdır. Herhangi bir elektronik aracın prize takılmaması için prizin içeriden kapatılabilmesi gerekir. Bu yüzden de elektrik hatları da dış duvarlardan çekilmemeli. Evinizin elektrik bağlantıları ise dışardan kolayca kesilmeyecek şekilde olmalıdır.
Telefon kabloları ise dışardan bağlantı yapılmayacak şekilde olmalıdır. En iyisi yeraltından döşenen kablolardır. Polise daha çabuk ulaşabilmek için de, mutlaka evinizde ikinci bir telefon (paralel) bulundurunuz.

   Evinizin önüne bırakacağınız merdiven, sandık, oturma bankları ve tırmanma aracı olabilir. Bir hırsızın kullanabileceği bütün malzemeleri kilitleyebileceğiniz yerlere bağlayarak güven altına alınız. Yağmur boruları veya yıldırım önleyicileri de hırsızın tırmanmasında kolaylık sağlar.
Kapıdaki konuşma sistemleri ise, sadece ev sakinlerinin doğru kullanımlarında yararlı olmaktadır. Birisi zili çaldığında düşünmeden açarsa, ev sahipleri tehlike ile baş başa kalırlar. İçeri girmek isteyenin kim olduğunu öğrenmeye çalışınız (bu şahıs işçi veya resmi bir görevli olsa bile).

   Köpekler ise soygunlara karşı çok kullanışlıdırlar. Alarm tertibatlarından sonra en çok yıldırmaya yönelik olarak (büyüklüğü fark etmez) köpekler gelmektedir. Köpek diğerleri gibi kapanma aleti olmayıp yaşayan bir canlıdır.

   Aldığınız bütün önlemlere rağmen evinizde bir hırsızlık olduğunda polise çalınan mallarınızı ne kadar detaylı bir şekilde belirtirseniz, çalınan eşyalarınızın geriye gelme şansı da o kadar büyüktür.

   Alarm Tertibatı Takmak İster misiniz?

   Evlere kolayca erişilebilen pencere, balkon veya çekme kapılar bulunuyorsa, masraftan kaçınmayıp, demir parmaklık veya panjur gibi mekanik tedbirlerin yanında alarm tertibatını da taktırmanız gerekmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucu yapılan olaylarının % 60'ında, şahısların başarısız olduğu tespit edilmiştir. Bu oran, alarm tertibatları için erişebilecek en yüksek orandır. Böyle bir alarm sisteminin çalışmasının dışarıdan da algılanacak biçimde siren veya lamba ile belirgin hale getirilmesi işlevinin daha fazla olmasını sağlar.
 
   Nasıl Bir Montaj?

   Alarm sistemlerinin montajının sadece yetkili servisler tarafından yapılması gerekmektedir. Devreye sokulan alarm tertibatının bakımının uzman birisi tarafından düzenli olarak yapılması gerekir. Güvenliğin sağlanması, planlama ile başlar. Bundan dolayı konunun uzmanına isteklerinizi zamanında bildirin. Yanlış montaj veya planlamadan dolayı alarm sisteminin gereksiz olarak devreye girme riski fazladır. Dış güvenliğe yönelik alarm sisteminde bütün açılan yerlerin ve canlı kısımların bulunduğu bölgelerin kontrol altına alınması sağlanır. İç güvenliğe yönelik alarm sisteminde ise evin içindeki belirli noktalarda oluşan hareketlere duyarlık gösteren sistemle güvenlik sağlanır.

   Evinizde evcil hayvan besliyorsanız iç güvenliğe yönelik alarm sistemi taktırmanız uygun olmaz. Sistem ile oluşturulan duyarlılık bu evcil hayvanlar vasıtasıyla bozulur ve alarmınız gereksiz olarak çalar. Hareketlere duyarlılık gösteren alarm cihazlarının seçilmesi tamamen mekanın fiziki durumuna bağlıdır. Bu durumda yanlış bir yer seçimi yapmayın.
Alarm sisteminin enerji ihtiyacı şebeke cereyanı ve akü vasıtasıyla birbirinden bağımsız olarak sağlanmalıdır. Alarm sistemi, kullanımı mümkün olduğu kadar basit ve anlaşılabilir olanlardan tercih edilir.

  Alarm sisteminin çocuklar tarafından da kullanılabilecek özelliklerde olmasına dikkat edilmelidir. Soygunlar için güvenlik tedbirleri alınmalı ve böyle durumlarda alarm sistemi devreye girecek şekilde dizayn edilmelidir

   Nereye Alarm Takalım?

   Alarm tertibatı akustik veya optik olarak telefon hattına yerleştirilmelidir. "Sessiz alarm" sistemi telefon aracılığıyla bağlandığı ilgili birime ulaştırılır. Kullanılan alarm sistemlerinin devamlı kontrol edilmesi ve polisin gereksiz yere meşgul edilmesi gerekir. Bunun yanında sessiz alarm sistemi kuramamanız durumunda, kendiniz de tatbik edebileceğiniz siren ve ışıklandırma sistemini tavsiye ederiz. Monte edilen ışıklandırmalar erişilmeyecek noktada olmalı ve biri açıkça görülebilir, diğeri ise saklı olmalıdır.

   Konut Kapılarının İmal Hataları: 

Yuvanın içerisinden çıkmış halde bulunan kilit göbekleri,
Dış taraftan vidalanmış kol çerçevesi,
Kapı kolları için iğreti olarak demirlenmiş çok kısa çerçeve,
Kilitlenme yerindeki kapı çerçevesi çok zayıf,
Çok ince veya zayıf kapı materyali,
Çok ince veya zayıf kapı malzemeleri

Konut Kapıları Nasıl Olmalı: 

   Delinme imkanı olmayan emniyetli kilit göbekleri kullanılmalı. Silindir, her ihtimale karşı kapandıktan ve kilitlendikten sonra da emniyet olmalı,
Silindir, özel bir emniyet çerçevesi içinde bulunmalı, bu silindir içeriden vidalanabilir olmalı ve çerçeve ile birlikte kilitlenmeli çerçeveyle korunmalı,
Kullanacağınız çerçeve en azından 3 cm uzunluğunda 3 mm kalınlığında olup duvar kısmına dübel ile sıkıca vidalanmalıdır. Metal çerçeve kullanılıyorsa, kilitleme yeri güvenli bir şekilde sağlamlaştırılmalı.
Ana kilit zorlamalara karşı sağlam yapılmalıdır.
Bu önlemlere ek olarak güvenlik tedbiri olması bakımından zincir ve emniyet kilidi de bulundurulmalıdır. Bu durumda, davetsiz misafirlerin zararına maruz kalınmadan kapı açıldığından görülecek kadar mesafe bırakılmış olur

   Güvenliği Nasıl Sağlayabilirsiniz?

   Kapınızın her iki kanadı için de güvenli olan sürgülü kilitleri giriş kapınıza taktırınız.
Aynı zamanda dikey kilitleme sürgüleri de tavsiye edilir. Önemli olan duvarların dolu olması, demirlenme işinin sağlam yapılmasıdır.
Daire kapısının monte edilmesine azami derecede özen gösterin. Menteşe vidalarını duvara takmadan önce mutlaka tutkala batırın. Bu eylem sonrasında vida üzerine bulaşan tutkal donacağından vidayı sıkacak ve menteşeler laçka olmayacaktır.
Daha yüksek etkili bir güvenliğin sağlanması için özel olarak yapılmış ve zorlamaya karşı çok dayanıklı kilitlerle donatılmış kapıların kullanılmasında yararlar vardır

   Kapıların zorlanmasına karşı diğer önlemler:

   Kapların kaplanmasında kullanılacak olan materyal en az 3 mm olmalıdır.
Kapının iç bölümleri çelik saç ile ya da çelik çubuklarla güçlendirilmeli, ya da aynı zamanda katkı maddesi olmayan saf ağaç ile yapılmalıdır.
Özellikle kapı menteşelerinin sağlam olmasına önem verilmelidir.
Silindir ve menteşeler matkap ile delinmelere karşı sağlam olmalıdır.
Kapınıza mutlaka 170 derecelik göz merceği taktırınız. Apartman içi ışıklar, ev içinden bir düğmeyle de yakılabilir olmalıdır.
Otomobil Hırsızlığına Karşı Önlemler:
   Neden Güvenlik?

   Otomobil hırsızlığı ve otomobilden hırsızlık son günlerde artan bir suçluluk çeşididir. Yapılan gözlemlerde park edilen araçların içinde her zaman araca ait belgelerin ve yedek anahtarlarının bırakıldığı görülmektedir.
   Çoğu zaman araçlar, trafiğin ortasında ve mağazaların önünde çalışır bir vaziyette bırakılmaktadırlar. Bu ise hırsızlık için davetiye çıkartmak anlamına gelir. Tedbir, hiçbir zaman sigortalamaktan kötü değildir. Seyahatlerinizde ve izinlerinizde aracınızın çalınması hiç de iyi bir olay değildir ve büyük problemleri de yanında getirir. Şunu da biliniz ki, hırsız çalmış olduğu araç ile bir trafik kazasına karışabilir. Bunun dışında, çalınan aracınız başka bir suçun işlenmesinde (mesela hırsızlık, soygun vb.) kullanılabilir. Düzenli bir emniyet tedbiri uygulamakla belki başka bir suçu önleyebilirsiniz

   Mekanik Tedbirler:

İlk etapta suçluların korkutulması amcasını taşır ve hırsızlığın gerçekleşmesini önler.
Özel emniyet çubukları direksiyonun çevrilmesini engellemektedir.
Özel numaralı Kilitler, çekilmiş olan el frenin inmesini engellemektedir.
Ülkemizde henüz kullanılmayan araç numarasının bütün aracın camlarına gravüre edilmesi. 5-Bunun için de ayrı bir güvenlik belgesi de verilebilmektedir.
Vitesin oynamasını engelleyen kilitler.
Hem vites kolunu hem de aynı zamanda el frenini kilitleyen kilitler vardır.

   Elektronik Tedbirler:

Orta sınıftaki araçlarda "bölücü" kullanılarak belirli özellikler için faydalanılabilir (ateşleme, benzin akışını kesme gibi).
Hiçbir zaman klipsli ya da çekmeli kullanmayınız.

   Doğru Davranışlar:

Anahtarı aracın üzerinde bırakmayınız.
Camları ve kapıları kapatınız, kilitleyiniz. 14-Araçta herhangi bir belge bırakmayınız.
Yedek anahtarı araçta bırakmayınız.
Otostopçuları almayınız.
Alarm tertibatı takın.
Orta kazanç düzeyinde bulunan insanların araçlarda, özellikle en çok rağbet edilen markalardan olan Mercedes, Audi, BMW ve lüks sınıfa giren araçlara alarm takılması tavsiye edilmektedir. Bir alarm tertibatının alımında aşağıdaki özelliklere dikkat edilmelidir

   Çevre Güvenliği:

Zorlamalara karşı ve kilitli kapıların zorlanmasına karşı (Kapılar, Bagaj, motor kaputu vb.) bütün açma yerlerinin emniyetli olması

   İç Kısım Güvenliği:

Değişik dokunmalarda veya camın kırılmasında alarmın çalışması için
 
   Çekilme Güvenliği:

Aracın çekilmesini veya tekerlerin sökülmesini önlemek için

   Nasıl Bir Alarm:

Dışarıdan erişilmeyecek şekilde bir yedek siren bulundurunuz veya sistem için her zaman yedek pil bulunsun.
Bütün hatlara yapılabilecek sabotajlara karşılık güvenlik tedbirlerini almak.
Akustik alarm (30 saniyelik 9 sinyalli optik alarm 4 dakikalık)
Sistemin yapılması için düzenli olarak oto alarm tertibatlarının montajını yapan firma yetkilisine başvurulmalıdır.
Mekanik titreşim araçları tavsiye edilmemektedir.
Lüks sınıfındaki araçların kullanılmasında dikkat edilmesi gereken ise park yerinin denetim gereken ise park yerinin denetim altında olması, özellikle seyahatlerde (yurtdışı) ya da kapalı parklarda araçların park edilmesinde.
Eğer aracınızın alarmı arka arkaya çalmaya başlarsa, aracınızın alarmını kapatmayınız, sadece aracınızın park yerini değiştiriniz.
Yaşlılar İçin Güvenlik Tedbirleri:
   Yaşlı bir insan olmanız ve yılların yıpratıcı izlerini üzerinizde taşıdığınızdan dolayı kolay bir hedef olarak değerlendirilmeniz ve olabileceği düşünülen birikimlerinizin alınabilmesi amacıyla bir cürümün kurbanı olma konumunda kalabilirsiniz.


   Ayrıca şunu da aklınızdan çıkarmamalısınız ki dolandırıcılar iyi niyetlileri, hırsızlarsa güçsüzleri beklerler.

   Dikkat Soygun!

Tanımadan kapıyı, kapı zincirini yada kapı sürgüsünü açmayınız.

Zilinizi çalan kişileri kapı deliğinden dikkatlice gözetleyiniz.

Şayet karşınızdaki şahsı tanımıyorsanız, mutlaka alınız. Böylece kapının açılmasına izin vermeden karşılıklı olarak (yüz yüze) görüşebilirsiniz.

Telefon her zaman erişebileceğiniz uzaklıkta olmalıdır.

Telefon, geceleri yatağınızın yanında bulunmalıdır. Hafızasına da polis, jandarma veya itfaiye telefonlarını kaydediniz.

Böylece hırsızlık esnasında acele olarak Polise ya da Jandarmaya haber verme durumunuz doğar. Tabii ki bu, akrabalarınız, doktorunuz ya da komşularınız da olabilir.

Evinize girer girmez kapıyı kapatınız ve kilitleyiniz

   Dolandırıcılara Dikkat Edin !

Evinize gelen resmi görevlilerin resmiyetini göz önüne almadan kimliklerini ibraz etmelerini isteyiniz.

Dolandırıcılar, çok nadir de olsa güveninizi kazanmak amacıyla şık bir üniforma giyip yetkili ve görevli olduklarını ima edebilirler. Her ne suretle olursa olsun mutlaka kimliklerini göstermelerini talep edin. Kuşkunuzun geçmemesi durumunda şahsın verdiği bilgileri telefonla kontrol ediniz.

Eğer yabancı birisini (örneğin tamirci) evinize alıyorsanız, onu odanın içerisinde yalnız bırakmamaya çalışınız.

Şayet yalnızsanız, komşularınızın akrabalarınızın veya tanıdıklarınızın yanınıza gelmesini sağlayınız.

Elinizde banka hesap cüzdanı varsa kaldırınız. Hesabınıza ödeme yapılacağını söyleseler bile şifrenizi kimseye söylemeyiniz.

Birisine acil yardım gerekiyorsa, 155 polis imdadı arayınız. Kimseyi anında eve almayınız. İmzalarınızı gerektiği zamanlarda atınız.

Zaman süreci dar olan bir vakitte imza atmayınız.

Eğer komşularınız evlerinde bulunmadıklarında sizden kendileri için gelen bir postanın alınması için ricada bulunmuşlarsa, postaları veya mektupları teslim alınız
 • İçişleri Bakanlığı
 • Konya Valiliği
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi
 • Kurumsal E-Posta
 • E-Devlet
 • Polis Eşleri Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk
 • Polsan
 • Ulusal Ulaşım
 • Göç İdaresi