Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

kgys

Giriş

KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMİ (KGYS)

 

Altyapısı Fiber kablo ve kablosuz olarak Wimax teknolojisi ile 32 stratejik noktada 72 kamera, 7 izleme Birimi, 1 KGYS Merkezi ile hizmete girmiştir...

Konya Emniyeti yine Türkiye'ye örnek olan bir projeyi gerçekleştirdi. 3,5 ay gibi kısa bir sürede kurulan KGYS sistemi, özellikleri itibari ile pek çok ilke ve yüksek teknolojiye sahip olup, Dünya ülkeleri standartları içerisinde Mevlâna kenti Konya' nın da bu standartlarda yerini alarak vatandaş ların daha huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlamaktır.

 

"Sizler bizim için çok değerlisiniz, Konyayı Sizin Güvenliğiniz için İzliyoruz"


İLİMİZDEKİ KGYS BİLEŞENLERİ

     Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi,  kentin güvenliği ile ilgili bilgileri (görüntü, resim, alarm, araç takip, çalıntı oto vb. bilgileri) kentin güvenliğini sağlamakla sorumlu yönetim birimlerine (Vali, Emniyet Müdürü, Muhabere Merkezi vb.) en kısa sürede aktarmak ve verilecek talimatların en etkin ve verimli bir şeklinde olmasını sağlayan güçlü bir iletişim alt yapısıdır. Birçok alt güvenlik projesini de içeren ana omurga projedir. Bu amaçla ana merkezi Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü haber merkezi içerisinde oluşturulan KGYS  birimi ile güvenlik yönetiminden sorumlu olan 7 ayrı birim arasında fiber kablo ve wimax kablosuz ağ mimarisi oluşturulmuştur.

            Ana omurga kurulduğunda ilk 3 bileşenle faaliyete geçirilmiş olup, zamanla ek bileşenler oluşturulmuştur.

1.      Şehir Görüntüleme ve Kayıt Sistemi

2.      Plaka Tanıma Sistemi (P.T.S)

3.      Çağrı Yönetim Sistemi

4.      Ekip Sevk ve İdare Sistemi (ESİS)

5.      Mobil PDA Cihazı Sorgulama Sistemi

6.      Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES)

Bu bağlamda Konya Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi altında ilk etapta;

Şehir Görüntüleme ve Kayıt Sistemi;

Halkın yoğun olarak bulunduğu ve geçiş güzergahı olarak bilinen yerlere konulan kameralar ile, bu kameralardan alınan görüntülerin merkeze sürekli olarak aktarılıp kaydedilmesinden oluşmaktadır.

Toplumsal olayların oldukça yoğun olduğu yerlerden en kısa sürede haber alınmasında, olayın büyüklüğünün belirlenmesinde ve gelişmelerin canlı olarak izlenmesinde olayın büyüklüğüne göre kuvvet kaydırılmasında ve yönlendirilmesinde önemli yararlar sağlayacak bir sistemdir.

Şehir görüntüleme sistemi, kanunlara aykırı olarak yapılacak olan toplantı ve gösterilerde, kimlik ve suç tespitine yönelik olarak kullanılabilecektir. Plaka tanıma sistemleri ile entegre olarak çalıştırılabilecektir. Asayiş hizmetlerine yönelik olarak da fayda sağlayacak bir sistemdir. Özellikle asayişe müessir suçlara meyilli olanlar üzerinde caydırıcı etki bırakabilecektir.

Konya il Merkezinde ilk etapta stratejik öneme sahip noktalara yerleştirilen şehir görüntüleme kamera sistemi ile şehrimizin Toplumsal olaylar ve kanuna aykırı gösterilerde, şehir görüntüleme sistemi ile bölge hakkında ayrıntılı bilgi alınarak, güvenlik önlemleri ile ilgili kararların hızlı şekilde alınması sağlanacaktır.

Adli olaylar, kapkaç, hırsızlık, vb. polis birimleri tarafından, sıcak takip yapılması gereken durumlarda, KGYS Merkezi Görevlileri, Şehir Görüntüleme Sistemi ile aldığı bilgiler doğrultusunda saha ekiplerini yönlendirecektir.

Deprem ve tabii afet durumlarında, il yönetiminin durumu anlaması, zarar tespit işlemleri, yardım ve kurtarma organizasyonları açısından, Şehir Görüntüleme Sistemi önem taşımaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi (P.T.S);

Plaka Algılamalı Kamera Sistemi; Şehrin giriş ve çıkış noktalarına kurulacak kamera sistemi ile ilimize giriş çıkış yapan tüm araçların program vasıtası ile algılanması neticesinde çalıntı veya suça karışan araçların tespit edilmesi, tescil, muayene ve ceza gibi problemleri olan araçların tespit edilmesi amaçlanmıştır.

     Plaka Tanıma Sistemi ile, trafikte seyir halinde bulunan araçların çalıntı olup olmadığı çok kolay bir şekilde anlaşılabileceği gibi, trafik ile ilgili birçok istatistik veri de, otomatik olarak elde edilecektir. Belirli geçiş noktalarına kurulacak bu sistem ile suçla mücadelede önemli başarılar sağlanabilecektir.

Bu sistem  özellikle araç hırsızlığının önlenmesinde önemli faydalar sağlayacaktır.

Otomatik Plaka Tanıma yazılımı araçların plakalarını otomatik olarak bulur ve plakayı tanımlar.  Bir kaç saniye içerisinde cihazın çalıntı olup olmadığını veya bir suç olayına karışıp karışmadığını söyleyebilir. Bağlı kameralar ile geçen tüm arabaları tarar ve kayıtlarını tutar Plakalar veri tabanındaki plakalar ile eşleştirilerek kontrol edilir. Plaka tanıma sisteminin kurulduğu noktadan çalıntı ve yakalamalı araç geçtiğinde merkeze hemen sesli uyarı verir. Haber merkezi ilgili ekipleri uyararak aracın yakalanmasını sağlar.

Çağrı Yönetim Sistemi;

Çeşitli kaynaklardan 155 ihbar merkezine gelen bilgileri değerlendirerek etkin ve en hızlı bir şekilde ilgili ekipleri yönlendirmeyi sağlar.

Ekip Sevk ve İdare Sistemi (ESİS);

Ekip Sevk ve İdare Sistemi, GPS/GPRS teknolojisini kullanarak olaylara hızlı müdahale etmek, hizmet kalitesini artırmak, birimler arası koordinasyonu sağlamak vb. amaçlarla Müdürlüğümüz bünyesinde 01.07.2009 tarihinde kurulan bir sistemdir.

Mobil PDA Cihazı Sorgulama Sistemi;

Mobil GBT sorgu projesi, asayiş amaçlı aranan araç ve şahısların hızlı bir şekilde yakalanması, Polis uygulamalarının etkinliği, Vatandaş memnuniyeti, Konya Emniyet Müdürlüğümüzde teknolojiyi en üst seviyede kullanmak amacıyla 27.06.2011 tarihinde sistem kullanılmaya başlanmıştır.

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES);

TEDES projesi, aranan araçların bulunması, çalıntı araçların yakalanması, hacizli ve trafikten men araçlara müdahalesi, asayiş olaylarında etkin ve hızlı müdahale edilmesi amacıyla kurulmuştur. Bu proje ile aynı zamanda çeşitli analiz, istatistiki bilgilere de ulaşılmakta olup, sistem 07.02.2013 tarihinde oluşturulmuştur.

 

"DAHA GÜVENLİ BİR KONYA İÇİN ELELE"

 

 

 • İçişleri Bakanlığı
 • Konya Valiliği
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi
 • Kurumsal E-Posta
 • E-Devlet
 • Polis Eşleri Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk
 • Polsan
 • Ulusal Ulaşım
 • Göç İdaresi